A Mária Magdolna-torony Budapest budai Várnegyedének történelmi jelentőségű műemléke. A torony az egykori Mária Magdolna-templom megmaradt része, amelyet eredetileg 1247-ben építettek, Magyarország 1241-1242-es tatárjárása után. Az elmúlt években a torony korábbi üzemeltetője nem fizette a bérleti díjat, így több mint 21 millió forintos tartozást halmozott fel. Ennek következtében az önkormányzat felmondta a szerződését, és a torony működtetését saját cége révén veszi át. Emiatt az épület legalább hat hónapra bezárja kapuit a látogatók előtt.
Mária Magdolna-torony: a budai Vár legrégebbi templomtornya
A budai Vár egyik legrégebbi épülete a Mária Magdolna-torony, amelyet IV. Béla király – a magyar állam második alapítója – parancsára emeltek a tatárjárás után, amikor újjáépítette az elpusztult országot. Az első templomot a középkorban német többségű Buda magyar közössége építtette, és a 15. századra háromhajós templommá bővítették. Itt láthatók a maradványai:

A háromhajós templom. Fotó: FB/BudaTower
A késő gótikus templom az egyetlen keresztény szentély volt, amely a török uralom (1541-1683) idején is működött, katolikusok és protestánsok egyaránt használhatták. Később azonban mecsetté alakították át. A Habsburg-korszakban (1683-1918) Ferenc király koronázási temploma is volt. 1817-től Buda helyőrségi templomaként szolgált. Az épület a második világháborúban, Budapest ostromakor (1944 december – 1945 február) súlyos károkat szenvedett. A kommunista hatóságok úgy döntöttek, nem állítják helyre, hanem lebontják – egyetlen részt mentettek meg: a tornyot, amelyről úgy gondolták, turisztikai látványosság lehet. Ebben igazuk lett, a torony azonban csak 2017-ben nyitotta meg kapuit a turisták előtt.

A Mária Magdolna-templom egy 1895 utáni fényképen. Forrás: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára / Klösz György felvételei
A Budatower tájékoztatása szerint a torony felső szintjéről „rendkívüli panoráma nyílik Budapest legfontosabb épületeire és a környékbeli budai hegycsúcsokra”. Emellett „az oldalsó kápolnában minden hónapban időszaki művészeti kiállításokat rendeznek.”

A torony tetejéről nyíló panoráma lélegzetelállító. Fotó: FB/Mária Magdolna Torony
A torony bezár, de később újra megnyílik
Mivel a torony üzemeltetője évek óta nem fizette a bérletet, több mint 21 millió forintos tartozást halmozott fel. Ennek következtében a budavári önkormányzat, amely a torony tulajdonosa, visszavette a működtetési jogot, és februári ülésén úgy döntött, hogy a történelmi épületet egyik saját cége révén fogja üzemeltetni.

Fotó: FB/Mária Magdolna Torony
Budavár fideszes polgármestere, Böröcz László Facebook-bejegyzésében közölte, hogy dolgoznak a Mária Magdolna-torony új turisztikai és kulturális koncepcióján. Az önkormányzat hat hónapos határidőt adott a fejlesztés kidolgozására, ezalatt az épület zárva marad a látogatók előtt. Amint a koncepció elkészül, a torony újra megnyílik – remélhetőleg revitalizált formában. Böröcz hangsúlyozta, hogy céljuk a torony kulturális kínálatának bővítése, hogy még vonzóbbá tegyék a látogatók számára.
Ha ezt a cikket angolul is szeretnéd elolvasni vagy megosztani, kattints ide: Daily News Hungary
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik
Ezt a csodálatos magyar helyszínt a világ egyik legszebbjének választották